DRODZY TERAPEUCI!

Opóźniony i zaburzony rozwój mowy dziecka to coraz częstszy problem przedszkolaków. Tymczasem w obszarach wczesnej interwencji oddziaływań logopedycznych jest ciągle za mało!

Stosunkowo niepełna jest też nasza wiedza na temat ontogenezy języka (mało jej również w programach nauczania w ramach kierunków pedagogicznych!).

Podejmowanie zatem badań dotyczących mechanizmów uczenia się języka, zarówno u dzieci rozwijających się prawidłowo, jak i tych z zaburzeniami w rozwoju, przyczynić się może nie tylko do tworzenia i uzupełniania modeli języka, ale także do konstruowania lepszych programów terapii logopedycznej dzieci z zaburzeniami. Terapię logopedyczną można z kolei rozumieć jako rodzaj uczenia kulturowego, które naśladując naturalną drogę przyswajania języka, jednocześnie wykorzystuje specjalne zabiegi ułatwiające ten proces ponieważ naturalna droga jest niewystarczająca.

D. Pluta-Wojciechowska, Mowa dzieci z rozszczepem wargi i podniebienia, Kraków 2011.

Polecamy literaturę na temat profilaktyki i wczesnego wspomagania rozwoju mowy: