Dziecko z zaburzeniami słuchu w przedszkolu
Problematyka szkolenia związana z trudnościami dziecka w wieku przedszkolnym z różnymi zaburzeniami słuchu oraz sposobami ich rozwiązania lub zminimalizowania. Szkolenie ma charakter praktyczny. Może zostać dostosowane do indywidualnych przypadków dzieci.
Prowadzący:Urszula Milejszo: psycholog kliniczny, specjalista wczesnej interwencji i wczesnego wspomagania rozwoju, realizator programu Szkoła dla Rodziców i Wychowawców, współautorka poradnika dla rodziców niesłyszących
Barbara Bednarska: doświadczony surdologopeda, neurologopeda, wykładowca akademicki, współautorka poradników dla rodziców i wychowawców dzieci z wadą słuchu
Czas trwania szkolenia:5h dydaktycznych
Ilość uczestników:do 20 osób
Kontakt: Barbara Bednarska
Urszula Miłejszo
e-mail: ula.milejszo@fundacjafonia.pl

Dziecko z zaburzeniami słuchu w przedszkolu

Szkolenie skierowane do osób, które pracują z dziećmi w wieku przedszkolnym: nauczycieli wczesnej edukacji, pedagogów, psychologów, logopedów oraz studentów studiów logopedycznych i pedagogicznych. Celem szkolenia jest ukazanie problemów dziecka w wieku przedszkolnym z różnymi zaburzeniami słuchu oraz sposobów ich rozwiązania lub zminimalizowania. Szkolenie ma charakter praktyczny, oparte jest na wieloletnim doświadczeniu zawodowym prowadzących.

Czas trwania: 5h dydaktycznych

Ilość uczestników: do 20 osób

Program szkolenia:

1. Czy każde dziecko z wadą słuchu słyszy tak samo źle? Diagnoza audiologiczna: badania diagnostyczne. Rodzaje wady słuchu. Omówienie przykładowych wyników badań.
  2. W jaki sposób medycyna i technika ułatwia funkcjonowanie słuchowe dziecku z zaburzeniami słuchu? Aparaty słuchowe, implanty ślimakowe, systemy wspomagające słyszenie - jak wyglądają, jak działają, jak je obsługiwać?
  3. Jak funkcjonuje dziecko z wadą słuchu w grupie? Możliwości i ograniczenia słuchowe dziecka z wadą słuchu.
  4. Czy dziecko z wadą słuchu mnie rozumie? Jak komunikować się z dzieckiem z zaburzeniami słuchu? Rozwój mowy u dzieci z wadą słuchu - czynniki determinujące rozwój mowy.
  5. Co daje nauczycielowi dobrze przeprowadzona diagnoza psychologiczna dziecka z wadą słuchu? Jakie sfery rozwojowe dziecka badane są podczas diagnozy psychologicznej?
  6. Czy dziecko z zaburzeniami słuchu inaczej odbiera świat? W jaki sposób wada słuchu wpływa na procesy poznawcze – percepcja wzrokowa, słuchowa, dotykowa, myślenie? Przykłady zabaw rozwijających zmysły
  7. Jak wygląda rozwój społeczno-emocjonalny dziecka z wadą słuchu? W jaki sposób odczytywać emocje dzieci, jak dzieci radzą sobie z emocjami?
  8. Jaka jest rola rodziny? Zależność między postawami rodzicielskimi, a funkcjonowaniem dziecka ? Współpraca przedszkola z rodzicami.
  9. Jak przekazywać rodzicowi informacje o niepokojących zachowaniach dziecka? Współpraca przedszkola z rodzicami. Wskazówki dotyczące trudnych rozmów z rodzicami.
  10. Gdzie nauczyciel wychowania przedszkolnego może uzyskać wsparcie? Współpraca z placówkami, które sprawują opiekę nad dziećmi z zaburzeniami słuchu.